Klasy VI b, VIc, VId, VIe, i VI f

1 Temat do zrealizowania : " Z muzyką w tle". 30.03-03.04.2020 r.

Witajcie na lekcji o muzyce w filmie i nie tylko. Skorzystamy z podręcznika na str. 112-115. Tam znajdziecie wiele fajnych treści o tym jak muzyka wspiera inne rodzaje sztuki z obrazem. Przeczytajcie te strony uważnie bo naprawde warto. Później praktyczne działania czyli gramy na flecie temat z "Gwiezdych wojen".  Skorzystajcie z filmu po lewej stronie :) Dla tych, którzy wolą klawisze mam wirtualną klawiaturę (KLAWIATURA). Spróbujcie zaprzyjaźnić się z tą stroną bo jest tam wiele fajnych ćwiczeń.  Na koniec zadanie dla wszystkich- ZRÓBCIE REKLAMĘ LUB SŁUCHOWISKO! (str. 113 ćw.2) Wykorzystajcie do tego internet, połączcie się w grupy (max 4 osoby) Pokażcie co potraficie :) Czekam na Wasze reklamy przesłane na e-dziennik ( OneDrive) POWODZENIA ! 

2 Temat do zrealizowania: " WARSZTAT MUZYCZNY" 06.04-17.04 2020 r.

Na lekcjach warsztatowych w klasie utrwalamy zawsze to co juz wiemy ( str. 116-117) i tym razem także. Najpierw utrwalcie pojęcia "z kropkami", później usiądźcie wygodnie i posłuchajcie:

1. "Etiudę rewolucyjną" Fr. Chopina

2. Walc Des-dur "Minutowy" 

3. Preludium Des-dur "Deszczowe"

Znajdźcie w Internecie informacje w jakich okolicznościach powstały te utwory. Później zagrajcie na fletach albo naszej wirtualnej klawiaturze melodię "Na złotą nutę". Później zadanie 2 i 3 i już :) 

Dla chętnych z Was (oczywiście na dodatko super ocenę) zadanie z "Niemym kinem" Zobaczcie, zdecydujcie a jak zrobicie wyślijcie do mnie. 

Lekcja 3

Temat: Instrumenty dęte.

Termin realizacji lekcji : 20 IV - 24 IV

UWAGA ! Ostateczny termin nadsyłania zadań : 24 IV ( piątek ) godz.16.00 !


Witajcie po przerwie wielkanocnej.

Dziękuję wszystkim Wam którzy jeszcze wcześniej zrealizowaliście nasze wirtualne lekcje i przesłaliscie mnóstwo swoich aktywności do oceny. Dziękuję za piękne życzenia świąteczne i myślę że Wasze działania muzyczne zasługują na duże brawa które niniejszym pod waszym adresem kieruję .  BRAWA

W tym tygodniu przypomnimy, uporządkujemy i utrwalimy Wasze wiadomości z dziedziny instrumentoznawstwa. 

Już w klasach najmłodszych dowiedzieliście sie że źródłem dźwięku w instrumentach może być powietrze. Wtedy taki instrument nazywamy dętym. To wszystko jasne i znane, ale czy możemy dzisiaj tak od razu powiedzieć w jaki sposób ten dźwięk powstaje i z czego konkretnie wykonane są te instrumenty? Jeśli nie to usiądźcie teraz wygodnie i kliknijcie na lekcję w e-podręczniku ( po lewej stronie). Przebrnijcie jej cały przebieg, wykonujcie klikając ćwiczenia i sprawdzajcie poprawność - powtarzajcie tyle razy żeby zostać mistrzem!

( KLIKNIJ NA OBRAZEK wyżej PO LEWEJ STRONIE)

-------------------

I jak ? udało się poprawnie rozwiązać zagadki? Wierzę, że tak :) Poprosze teraz abyście w swoich zeszytach wpisali temat lekcji i sporządzili tam notatkę wypisując grupy instrumentów dętych i przykłady z ich nazwami. 

Później mamy jeszce ciekawe informacje o dętych zespołach kameralnych ( str. 130) Wypiszcie składy w zeszycie. 

Uwaga ! dla chętnych i ambitnych ( oraz tych którzy do tej pory nie wykazali się zbytnią aktywnością) 

ZADANIE SPECJALNE ZE STRONY 129 .

ZBUDUJCIE ŻYWĄ "FLETNIĘ PANA" 

nagrajcie jej prezentację gdzie będzie słychać dźwięki i widać obraz - jeśli gama będzie brzmiała poprawnie WIELKA 6 ! zawędruje na Wasze konto. 


powodzenia i do zobaczenia za tydzień :)

UWAGA! W TYM TYGODNIU WYSYŁANIE SWOICH AKTYWNOŚCI NIE JEST OBOWIĄZKOWE DLA TYCH OSÓB KTÓRE OTRZYMAŁY DOTYCHCZAS JUŻ CO NAJMNIEJ 2 OCENY PODCZAS ZDALNEJ EDUKACJI !

oczywiście jeśli będziecie chcieli to zrobić mimo to serdecznie zapraszam:)

Lekcja 4

Temat: Powietrzna muzyka. ( str. 136-141)

Termin realizacji lekcji : 27 IV - 30 IV

UWAGA ! Ostateczny termin nadsyłania zadań : 30 IV ( czwartek) godz.16.00 

Na ostatniej lekcji poznaliśmy wiele instrumentów w których źródłem dźwięku jest powietrze. Nie przypadkiem temat lekcji w tym tygodniu tez wiąże się z powietrzem. Dlaczego? Zaraz wszystko się powinno wyjaśnić.

Na początku w zeszycie zapiszmy temat a pod nim od razu znajdźmy odpowiedzi na dwa pytania;

1. Czym są i jakie instrumenty grają w orkiestrach dętych?

2. Kto to jest i co robi TAMBURMAJOR ?

Mamy ? To teraz wygodnie siadamy i słuchamy utworu ze str. 139 i odpowiadamy na pytanie z niebieskim znakiem.

Mamy? To wracamy do piosenki ze str. 136. Posłuchajcie klikając na obrazek o lewej. Tak jak zawsze kolejne wysłuchania połączcie z próbą śpiewu aby na koniec wykonać ja samodzielnie z podkładem poniżej . Gotowe ? To nagrywamy swoje wykonanie i wysyłamy do oceny. 

Wracając do powietrza to już chyba wiadomo że właśnie na świeżym powietrzu możemy spotkać defilujące orkiestry dęte. Np. Takie jak ta ZOBACZ FILM

Te osoby, które wolą grać mają do wykonania melodię partii CZERWONEGO FLETU  ze str. 141 . Także nagrywamy i wysyłamy .

UWAGA ! W TYM TYGODNIU ZADANIEM DOMOWYM JEST WYKONANIE CO NAJMNIEJ JEDNEJ ZWROTKI PIOSENKI "ORKIESTRY DĘTE" LUB PARTII CZERWONEGO FLETU MELODII ZE STR. 139 ( do wyboru ) NAGRANIE JEJ I PRZESŁANIE DO NAUCZYCIELA.

aktywności typu zdjęcia zeszytu itp. są zadaniem ponadobowiązkowym dla chętnych ale tylko po przesłaniu nagrań

WYKONANIE NALEŻY WYSŁAĆ DO CZWARTKU 30 IV GODZ.16.00 jako załącznik One Drive przez e-dziennik lub w razie problemów na adres służbowy nauczyciela

                         w.kyc@spchocianow.lap.pl

ZADANIE JEST OBOWIĄZKOWE !

pozdrawiam Was serdecznie i zapraszam za tydzień  

Lekcja 5

Temat: Z dziejów muzyki - barok. Jan sebastian Bach. ( str. 142-147)

                            Termin realizacji lekcji : 04 V - 08 V

Dzień dobry. Dziękuję wszystkim wykonawcom nadesłanych aktywności śpiewanych i granych. Wszyscy zasłużyliście na duże pochwały a oceny są już w dzienniku. 

Uwaga ! w tym tygodniu swoje aktywności wysyłają obowiązkowo tylko te osoby które mają w swoim dzienniku jakieś "0"                       co oznacza że powinny tę aktywność uzupełnić. Wszyscy pozostali uczniowie oczywiście wykonują ćwiczenia z lekcji 5 ale nie musimy ich w tym tygodniu wysyłać do nauczyciela.

Jak zwykle przygotujmy zeszyt i na początku zapiszmy temat lekcji... Już? a zatem zaczynamy.

Przeczytajmy teksty ze str. 142, 144, 145, 146 i 147 w podręczniku, zapiszmy i wyjaśnijmy w zeszycie pojęcia: "polifonia", "opera" i "fuga" 

Teraz zapoznajmy sie z piosenką "Zacznij od Bacha" 9 str. 142/143) aby ja zaśpiewać. Piękna , prawda?

Do zaśpiewania ( lub zagrania na flecie) mamy jeszcze w tym tygodniu "Piękna gamę" ( str. 144) Jak widać można ją wykonać w 3 głosowym kanonie, ale na to musicie poczekać na powrót do szkoły (albo zangażować do śpiewu rodziców)

Po tych aktywnych działaniach zapraszam do kącika melomana aby wysłuchać twórczości bohatera lekcji czyli Jana Sebastiana Bacha. W tym samym czasie zapoznajcie się z jego życiorysem na stronach 146/147.

Powodzenia i miłych wrażen podczas słuchania.

Lekcja 6

Temat: Cztery pory roku z maestro Vivaldim. ( str. 148-151)

Termin realizacji lekcji : 11 V - 15 V

Piosenka "Cztery pory roku pana Vivaldiego"

Poniżej obejrzyjcie Koncert na gitarę z orkiestrą A.Vivaldiego i II cz. Koncertu skrzypcowego"Zima"

Na ostatniej lekcji bohaterem muzycznym był Jan Sebastian Bach - największy mistrz polifonii. Dziękuję wszystkim z Was którzy nadesłali swoje aktywności mimo to, że nie były obowiązkowe. Jak będzie tym razem ? O tym na końcu lekcji:)

Zapiszmy w zeszycie temat lekcji i od razu pod nim Wielkimi literami nazwisko naszego dzisiejszego bohatera i to z czego zasłynął. Sporządźcie kilkuzdaniową notatkę o tym kim był oprócz komponowania i co w muzyce po nim pozostało ważnego do dzisiaj. Wszystko znajdziecie w podręczniku na stronach 148-151 ale możecie skorzystać także ze sprawdzonego źródła w Internecie. Na 151 str. znajdziecie także schemat pewnej formy muzycznej który przenieście ( może we własnej, oryginalniejszej wersji) do swojego zeszytu. Mamy to?

Teraz już wielka uczta dla ucha i aż 4 pory roku w 4 zwrotkach piosenki " Cztery pory roku pana Vivaldiego" Materiały dźwiękowe po lewej stronie Zaczynamy?

UWAGA ! ZADANIA DOMOWE !

Z tej lekcji obowiązkowo powinny przesłać swoje zadania ( czyli obraz zeszytu ,wykonanie piosenki albo grę na flecie ) TYLKO TE OSOBY KTÓRE NIE ZDOBYŁY W II OKRESIE DO TEJ PORY CZTERECH (4) OCEN z MUZYKI. Pozostali oczywiście jak najbardziej mogą, ale nieobowiązkowo. Trzeba zatem zajrzeć do e-dziennika i policzyć swoje oceny z muzyki, czyli mała muzyczna arytmetyka:)

ZAPRASZAM WAS NA "0SSA 2020"

Możecie  wykorzystać do nagrania swojego występu także piosenki lub utwory z lekcji.

ZACHĘCAM WAS SERDECZNIE :) 

 

Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started