Wiedza o społeczeństwie klasy VIII a i VIII b

1 Temat do zrealizowania : Cele i zasady działania Unii Europejskiej. 30 III - 03 IV 2020r. 

Na tej lekcji planujemy zapoznać się z historią integracji w Europie, poznamy osoby które stworzyły taką ideę. Dowiemy sie także czym jest Unia Europejska i jakie ma cele swojej działalności. Poznamy organizację pracy oraz czym jest "zasada pomocniczości". Skorzystamy z podręcznika na stronach 157-164. Podsumowaniem będzie wykonanie w zeszycie poleceń 1,2,3 i 4 ze str. 163-164. Proszę zatem abyście wygodnie usiedli aby obejrzeć materiały w aktywnych linkach , później przeczytali w/w strony aby na koniec po małej przerwie na zdrową herbatę zrobili wspomniane zadania. Prawda, że łatwe? :) POWODZENIA I MIŁEJ PRACY!

2 Temat do zrealizowania : " We wspólnej Europie" 06.04-17.04 2020 r.

Przygotujcie proszę podręcznik na stronach 165-168. Tym razem dowiemy sie co UE daje Polsce, jak Polacy działają w strukturze Zjednoczonej Europy. Powiemy jakie konkretnie korzyści możecie z tego członkowstwa uzyskać Wy, czyli młodzi ludzie na starcie dorosłości. Na koniec o prawach obywateli UE . Przeczytajcie teksty powoli aby zrozumieć te nowe treści. Oglądając film zastanówcie sie czy wszystko o czym jest tam mowa działa teraz tak samo w wyjątkowym czasie pandemii panującej w całej Euriopie. Na podsumowanie poproszę Was o zrobienie poleceń 1, 2 i 5 ze str. 168. Miłej pracy :)

Lekcja 3 

 Temat: Problemy współczesnego świata

Termin realizacji lekcji : 22 IV 

OBOWIĄZKOWO OBEJRZYJ MATERIAŁ I WYKONAJ ĆWICZENIA ON-LINE

Za nami wielkanoc. Dziękuję wszystkim z Was którzy bardzo solidnie wypełniliście swoje aktywności na wos-ie jeszcze przed świętami, ale także tym którzy " rzutem na taśmę" nadesłali swoje zadania w piątek w wyznaczonym terminie. Pamiętajcie proszę, że w dorosłym życiu które już niebawem postawi przed Wami nowe wyzwania punktualność i solidność to bardzo ważne cechy. W obecnej sytuacji w jakiej znalazł sie prawie cały świat mogą niebawem decydować o Waszej szkole czy też miejscu pracy.

Musze także zwrócic sie do tych z Was, którzy wyłącznie czytają przesłane wiadomości ode mnie i być może zaglądają też na te stronę, ale z jakichś przyczyn nie robia kompletnie nic aby się obudzili bo czas biegnie.

W tym tygodniu dwie lekcje kończące dział V. Po nich za tydzień zaproponuję Wam  w środę 29 IV testowy sprawdzian wiadomości. Jak będzie wyglądał? Dowiecie sie szczegółów w poniedziałek 27 IV. 
Startujemy. Proszę przygotowac podręcznik, otworzyć go na str. 169 wyciągnijcie zeszyt i zapiszcie temat . 

Teraz zapiszmy pytania na które spróbujecie odpowiedzieć:

1.  Czym jest i jak objawia się w róznych dziedzinach życia globalizacja? 

2. Wyjaśnij mechanizmy powstawania konfliktów na świecie - mapa konfliktów XX i XXI w.

3. Wyjaśnienie problemów natury ekonomicznej i demograficznej we wpółczesnym swiecie.

4. Jak Twoim zdaniem obecna sytuacja epidemiologiczna może zmienić swiat? 

Aby pomóc Wam w lepszym zrozumieniu tych zagadnień zapraszam do obejrzenia filmów .

Proszę o pisemne odpowiedzi tylko na powyższe pytania. 

powodzenia.

 

Lekcja 4

Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z działu V. 

Termin realizacji lekcji : 24 IV 

UWAGA ! Ostateczny termin nadsyłania zadań z lekcji 3 i 4:                                                                          24 IV ( piątek ) godz.16.00 !


Po zapisaniu w zeszycie tematu proszę otworzyć podręcznik na stronie 175 . Czytamy powoli, ze zrozumieniem tekst źródłowy. Zanim spróbujecie odpowiedzieć na pytanie 1 i 2 zwróćcie uwagę na to kiedy ten tekst został opublikowany. Czy dzisiaj jego treść jest wpełni aktualna?

Po tym przemyśleniu odpowiedzmy na pytania poniżej. 

Jeśli to zrobiliście  zapoznajemy się z tekstem poniżej a potem odpowiadamy na pytania 1,2,3 ze str. 176.

Kolejny krok to Pomyśl, powiedz,napisz 

Na te pytania odpowiedzmy ustnie znajdując podpowiedzi w poprzednich lekcjach albo od razu w swojej głowie :)

Na koniec PRACA PROJEKTOWA ( ze str. 176)

MOŻECIE JĄ WYKONAĆ W DWUOSOBOWYCH GRUPACH KORZYSTAJĄC Z INTERNETU I PRZESYŁAJĄC SOBIE FRAGMENTY  PREZENTACJI. PO WYKONANIU PREZENTACJI JEDNA OSOBA Z DUETU PRZESYŁA PRACĘ DO OCENY Z PODANIEM DRUGIEGO NAZWISKA I OCENA JEST WSPÓLNA.

                  TERMIN NA TO ZADANIE                      DO  30 IV ( czwartek godz.16.00)

     POWODZENIA I PAMIĘTAJCIE !

W ŚRODĘ 29 IV 

MAMY SPRAWDZIAN !

Lekcja 5

Temat: Sprawdzian wiadomości z działu "Świat, Europa"

Test on-line odbędzie się w środę o godz. 12.00 - 12.45 

OBECNOŚĆ ON- LINE W W/W TERMINIE JEST OBOWIĄZKOWA !

Po raz pierwszy wykonamy sprawdzenie wiadomości w teście on-line .

Jak to się odbędzie? Bardzo prosto. 

W środę spotykamy się przy komputerze on-line o godz. 11.55. Otrzymujecie w e-dzienniku informację ode mnie że za chwilę rozpoczynamy test 30 pytań. 

Zupełnie tak samo jak w klasie  czas na wykonanie musi się zamknąć w 45 minutach. 

Punktualnie o godz. 12.00 otrzymujecie tym razem cały pakiet pytań w formie pliku doc. w załączniku One Drive. 

Otwieracie go w drugim okienku na ekranie i rozpoczynacie  

UWAGA ! WAŻNE! W tej samej wiadomości odsyłacie do mnie odpowiedzi na zasadzie - ODPOWIEDZ

według porządku:

pytanie 1 ...

pytanie 2 ... 

pytanie 3 ...

........

pytanie 30 ...

W miejscu kropek wybrana odpowiedź A B lub C  

pod spodem 3 pytania dodatkowe ( znamy zasadę) 

pytanie dodatkowe 1 .......................................................................................................... Pytanie dodatkowe 2 .................................................................

pytanie dodatkowe 3 .................................................................

Podsumowując, macie zatem dużo czasu na znalezienie w głowach :) odpowiedzi na pytania i MUSICIE ODESŁAĆ SWOJĄ PRACĘ w nieprzekraczalnym czasie 

DO GODZ. 12.45. 

TEST ODSYŁAMY WYŁĄCZNIE ZE SWOJEGO KONTA NA ZASADZIE KORESPONDENCJI - ODPOWIEDZ !

Nie odesłanie w tym czasie sprawdzianu będzie traktowane jako nieobecność nieusprawiedliwiona i oceniona negatywnie.

Testy będą sprawdzone i oceny pojawią się w dzienniku. 

Na kolejnej lekcji zdalnej   6 V podamy prawidłowe odpowiedzi , wtedy każdy porówna ze swoimi i poprawi błędy uzupełniając w ten sposób wiedzę.

Kolejny dział rozpoczniemy   8 maja. 

Jeśli będziecie mieli jakieś pytania dotyczące wyjaśnionego wyżej przebiegu sprawdzianu proszę pytać wyłącznie przez e-dziennik.

Zakończyliśmy w ubiegłym tygodniu dział V. Dziękuję wszystkim którzy nadesłali do oceny swoje zadania powtórzeniowe oraz wcześniejsze zaległości. 

Zdecydowana większość z Was  wykonuje swoje obowiązki na WOS-ie i jest to zapewne dobra wróżba na czekający nas najbliższy miesiąc zdalnej edukacji. 

Mam prośbę do bardzo niewielu osób, które postanowiły "pójść w zaparte" i mimo wcześniejszych zaproszeń oraz na razie tylko jednej ostrzegawczej oceny negatywnej nie dają znaku życia. Zdalne wykonywanie obowiązku to nie wakacje tylko praca za którą wynagrodzeniem są oceny w dzienniku. Jeśli do wtorku 28 IV nie wykonacie ze swojej strony aktywności z zadaniami wszystkie puste rubryki w dzienniku niestety będą musiały wypełnić oceny. Jakie ? Myślę że to oczywiste. Proszę zatem skorzystajcie z tej szansy.

   

PRZYPOMINAM O PROJEKCIE NA 30 IV :)

UWAGA KONKURS !

Zapoznajcie się z regulaminem ciekawego konkursu który organizuje polkowicki powiat. 


Proszę osoby które się ew. zdecydują na wykonanie prezentacji o kontakt.

ROZDZIAŁ VI

PRAWA CZŁOWIEKA , NIELETNI WOBEC PRAWA.

Lekcja 7 

Temat: Jak kształtowały się prawa człowieka. ( 08.05.2020r.)

Zakończyliśmy dział V sprawdzianem, który większość z Was przeszła zwycięsko i z wysokimi ocenami. Gratuluję wiedzy i skuteczności wykorzystania szansy ;

Rozpoczynamy rozdział VI i jesteśmy na str. 178 w podręczniku.  Proszę  na podstawie schematu w zeszycie, pod zapisanym tematem zapisać własną wersję JAKIE SĄ PRAWA CZŁOWIEKA?

Następnie zapoznajmy się z kalendarium ze str. 179. 

Później wypiszmy w zeszycie dokumenty regulujące współczesne Prawa Człowieka ( 179)

Obowiązkowo przeczytajmy Preambułę Powszechnej Deklaracji Praw człowieka ( 180)

W zeszycie odpowiedzmy na pytania 1,2 i 3 ze str. 181.

Podczas lekcji skorzystajcie z e-podręcznika i obejrzyjcie film z lewej strony.

UWAGA! WAŻNA INFORMACJA!

W tym rozdziale zasady obowiązkowego oceniania  zmieniają się. Na każdej lekcji są zadania do wykonania w zeszycie które powinny się tam znaleźć (dokładnie tak jak było to w szkole) Nie trzeba ich wysyłać do nauczyciela bez jego prośby, czyli trzeba być przygotowanym na to że np. w dniu lekcji (środa lub piątek) otrzymacie ode mnie wiadomość z prośbą o wysłanie zadania z poprzedniej lekcji. Wtedy należy w tym dniu , obowiązkowo do godz. 16.00 odesłać swoje zadanie przez e-dziennik lub pocztą służbową. Uwaga! pamiętajcie, że NIE MOŻNA NIE ODEBRAĆ takiej wiadomości chcąc uniknąć sprawdzenia zadania ponieważ wtedy po 16.00 pojawi się w dzienniku ocena. PILNUJCIE TEGO !

UWAGA KONKURS ! 

Przypominam o konkursie do którego mogą przystąpić wszyscy chętni do wykonania prezentacji o której mowa w regulaminie ( do pobrania wyżej na poprzedniej lekcji)

Ze swojej strony oczywiście obiecuję także ocenę wykonanej pracy bez względu na wyniki konkursu w powiecie,                  a zatem warto:)

Powodzenia! 

LEKCJA 8 (13.05.2020)

Temat: Prawa człowieka zapisane w Konstytucji RP.  (str.182-185)

   LEKCJA 9 (15.05.2020)

Temat : Ochrona praw człowieka. (str. 191)

UWAGA! WAŻNA INFORMACJA!

Na każdej lekcji są zadania do wykonania w zeszycie które powinny się tam znaleźć (dokładnie tak jak było to w szkole) Nie trzeba ich wysyłać do nauczyciela bez jego prośby, czyli trzeba być przygotowanym na to że np. w dniu lekcji (środa lub piątek) otrzymacie ode mnie wiadomość z prośbą o wysłanie zadania z poprzedniej lekcji. Wtedy należy w tym dniu , obowiązkowo do godz. 16.00 odesłać swoje zadanie przez e-dziennik lub pocztą służbową. Uwaga! pamiętajcie, że NIE MOŻNA NIE ODEBRAĆ takiej wiadomości chcąc uniknąć sprawdzenia zadania ponieważ wtedy po 16.00 pojawi się w dzienniku ocena. PILNUJCIE TEGO !

Na lekcji 9 proszę na wstępie korzystając z podręcznika ( str.186) zapisać w zeszycie pod tematem na jakie systemy ochrony dzielimy obecnie prawa człowieka i krótko je scharakteryzować (pkt 1). W kolejnym punkcie (pkt 2) zajmiemy się funkcją Rzecznika Praw Obywatelskich. Zapiszcie w zeszycie od kiedy działa w Polsce i jakie pełni funkcje ( w punktach).

W punkcie 3 (pkt 3) na podstawie podręcznika wymieńcie organizacje NGO działające na rzecz ochrony Praw Człowieka .

W punkcie 4 (pkt 4) zajmiemy się konwencją o prawach dziecka. Zapiszcie w zeszycie kiedy i przez kogo została przyjęta oraz jakie najważniejsze prawa dzieci są w niej zapisane.

Przeczytajcie następnie stronę 189 i 190 gdzie jest mowa o agendzie ONZ - UNICEF, którą poznaliśmy wcześniej oraz o funkcji RPD ( w jednym zdaniu  w zeszycie wyjaśnijcie jego zadania) (pkt 5) 

Jako podsumowanie proszę wykonać polecenia 1 i 3 ze str. 191.     

MIŁEJ PRACY:)

Na początku lekcji 8 zapoznajemy się z tekstem w podręczniku na str. 182. Schemat zawarty na stronie pomaga nam poznać główne zasady ogólne dotyczące praw obywatela wynikające z Konstytucji. Podział na osobiste i polityczne znajdziemy na str. 183. Proszę wybrać i wypisać w zeszycie 5 najważniejszych Waszym zdaniem praw osobistych i 3 polityczne. Wyjaśnijcie również pojęcia : ekstradycja, cenzura prewencyjna, domniemanie niewinności oraz ludowa inicjatywa ustawodawcza.

Zapoznajcie się z filmem obok i lekcją e-podręcznika a w niej proszę zrealizować ciekawe ćwiczenia sprawdzające .  

Na koniec w zeszycie odpowiedzcie na pytanie 3 i 4 ze str. 185.

 


Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started