Muzyczne pożegnanie klasy III

22- 26 czerwca 2020 r.

Piosenka "Ostatni dzwonek" może zastąpić tegoroczny brak spotkania w szkole a wszystkich którzy będą mogli proszę o własne wykonanie z podkładem poniżej i ostatnie przesłanie do nauczyciela. 

Będę bardzo wdzięczny :) 

Wysłuchajcie proszę bardzo uważnie słów o bezpiecznych wakacjach...

Drogie dzieci, kończymy już klasę III w której mieliście okazję poznać nowe piosenki, wysłuchać nieznane dotąd utwory muzyczne oraz nauczyliście się także rozpoznawać brzmienie nieznanych instrumentów muzycznych. Kilka ostatnich miesięcy było dużym wyzwaniem edukacyjnym dla Was oraz Waszych Rodziców.

Wszyscy spisaliście się "na medal ". Udało się zrealizować wszystkie lekcje przy pomocy naszej strony i Waszego dużego zaangażowania. Bardzo Wam za to dziękuję i na ostatnie dni roku szkolnego proponuję obejrzenie i zaśpiewanie kilku piosenek które umilą Wam czas oczekiwania na wakacje.

Życzę Wam wspaniałego bezpiecznego i zdrowego wypoczynku z najbliższymi .

Mam także wielką nadzieje że wszyscy zasiądziecie już we wrześniu w swoich szkolnych ławkach a nasza strona będzie dodatkiem do którego zaglądniecie po powrocie do domu.

                                               Wasz nauczyciel muzyki

Piosenka Majki Jeżowskiej na pewno przybliży Wam wakacyjny czas . Spróbujcie także zatańczyć do jej rytmu :) 

Lekcja 10-11

Temat: Kim jest kompozytor ?  Łamijęzyczki czyli ...?

                       Czy znamy już puzon?

czas na wykonanie : 08 VI - 19 VI 2020 r. 

POZNAJMY PUZON :)

Może Wy też chcielibyście zostać puzonistą ?

Dzień dobry drodzy trzecioklasiści. Mam nadzieję że za Wami Wspaniały Dzień Dziecka i ostatnie spotkania w roku szkolnym także upłyną nam mile, także troszkę z pomocą muzycznych działań.

Przed nami tygodnie z przerwami od zdalnej nauki w okresie 11-12.06 i 16-18.06. Będziecie odpoczywać świętując z rodzicami i trzymając kciuki za ósmoklasistów. 

Zapiszcie w swoich zeszytach temat w którym jak widać przypomnimy sobie rolę kompozytora, pobawimy w "łamanie języków" i posłuchamy instrumentu o nazwie puzon.

Malarz  maluje obrazy, aktor wciela się w różne role a co robi kompozytor? Oczywiście wymyśla utwory muzyczne, które później cieszą nasze uszy. Obejrzyjcie dwa filmy po lewej stronie... 

Przypomnieliśmy sobie wiadomości o kompozytorze a teraz pora na "Łamijęzyczki" :) W naszym języku sporo mamy wyrazów nieco trudniejszych do wymówienia a jeśli jeszcze musimy to zrobić w połączeniu z melodią - może pojawić się problem, prawda? 

Muszą sobie z tym poradzić wszyscy artyści śpiewający na scenie, ale także uczniowie śpiewając piosenkę. Spróbujcie razem z filmem...

Po obejrzeniu filmików i zabawie z "łamijęzyczkami" spróbujcie wypełnić swoje karty pracy 30, 31 i 32 kolorując rysunki i wymyślając własne ćwiczenie.  

PRZESYŁANIE ICH DO NAUCZYCIELA NIE JEST OBOWIĄZKOWE :) 

MIŁEGO MUZYKOWANIA :)

Lekcja 9

Temat: Muzyczna przygoda w ZOO. Poznajemy kontrabas.

tydzień na wykonanie lekcji: termin 01 VI - 05 VI 2020 r.

Posłuchajcie jak słonia wyobraża sobie kompozytor wykorzystując do tego kontrabas...

Wysłuchajcie utworu finałowego z "Karnawału zwierząt" Camilla Saint Saensa

A po wykonanej lekcji zanim odwiedzicie ZOO z rodzicami podczas wakacji zaśpiewajcie o nim piosenkę ...

Dzień dobry w kolejnym tygodniu. Drogie dzieci, pierwszy dzień czerwca to Wasze święto i życzę Wam z tej okazji mnóstwo uśmiechu a w tym roku szczególnie rychłego spotkania z Waszą Panią i ze mną również :)

Wszystkiego najlepszego w Dniu Dziecka !

Jak zwykle zapiszcie w swoich zeszytach temat lekcji. Pod nim narysujecie bohatera w postaci KONTRABASU, który w tym tygodniu poznajemy. Napiszcie także dwa zdania z czego się składa i jak się na nim gra.

Zapewne niebawem odwiedzicie jakiś ogród zoologiczny gdzie mieszkają  zwierzęta, które w naturze pochodzą z różnych miejsc na kuli ziemskiej. Wtedy usłyszycie także odgłosy, które są ich cechą rozpoznawczą. Wielki i ciężki słoń gdy "zagra na trąbie" będzie to dźwięk donośny i często dosyć wysoko brzmiący. Gdybyśmy jednak tego samego słonia chcieli "zilustrować muzycznie " za pomocą instrumentu to właśnie nasz bohater ze swoimi czterema nisko brzmiącymi strunami świetnie się do tego nadaje. Sami to oceńcie oglądając film z lewej strony:)  

Posłuchajcie także wiersza  z książki 

WESOŁA ORKIESTRA                                                   autorstwa p. Małgorzaty Szwajlik.

Wykonując w tym tygodniu Kartę pracy nr 29 w zadaniu 1. rozwiążcie rebus a w zadaniu 2. WYSŁUCHAJCIE UTWORU PONIŻEJ i zapiszcie nazwy zwierząt które tam usłyszeliście.

W zadaniu 3. połączcie wyrazy ze zwierzętami biorąc pod uwagę oczywiście dźwięki jakie one wydają. 

MIŁEJ PRACY - POZDRAWIAM WAS SERDECZNIE

Lekcja 8

Temat: Czy muzykę można namalować?

tydzień na wykonanie lekcji: termin 25 V - 29 V 2020 r.

Dzień dobry drodzy trzecioklasiści. Mam nadzieję że wszyscy oglądaliście w piątek 22 maja już o godz. 12.00 występy OSSA 2020 i podobały się Wam prezentacje

Jeśli tak się nie stało bo np. zapomnieliście to zapraszam Was do  GALERII ARTYSTÓW OSSA 2020 która będzie dostępna do końca tego roku szkolnego. 

W tym tygodniu zapiszmy temat będący pytaniem "Czy muzykę można namalować?" Pewnie od razu odpowiecie, że tak bo juz to robiliśmy. Macie rację. Są kompozytorzy, którzy tworzyli swoje dzieła czerpiąc natchnienie z oglądanych obrazów ale bardzo wielu malarzy przyznaje, że tworzą swoje dzieła słuchając muzyki. Czyli wszystko się zgadza. 

Bohaterem tej lekcji jest jeden z polskich kompozytorów, który przepięknie potrafił malować muzyką. nazywał się Witold Lutosławski. ( obejrzyj krótki film)

Po lewej stronie proszę obejrzeć i wysłuchać dwóch pieśni autorstwa Witolda Lutosławskiego które wspaniale malują muzyką teksty poetów. Podobały się? Myślę, że tak:)

Teraz zadanie twórcze ! Przygotujcie koorowe kredki i zeszyt w którym powstanie Wasze dzieło będące ilustracją utworu W.Lutosławskiego pt. "Mała suita". Składa się on z 4 części o ciekawych tytułach:

1. Fujarka (Allegretto)
2. Hurra polka (Vivace)
3. Piosenka (Andante)
4. Lasowiak (Allegro molto) 

Wykonajcie swoje rysunki do każdej części dzieląc całą wolną stronę w zeszycie na cztery okienka. Wpiszcie tytuły części w obrazkach. Gotowi? Uruchamiamy film po lewej stronie z wykonaniem utworu, słuchamy i malujemy. Powodzenia !

Mamy jeszcze oczywiście Kartę Pracy nr 28 którą po ćwiczeniu w zeszycie należy wypełnić. To na ten tydzień wszystko, zmęczeni?   Chyba nie :)                                                             Pozdrawiam Was serdecznie.Lekcja 7

Temat: Festiwal muzyki filmowej.

tydzień na wykonanie lekcji: termin 18 V - 22 V 2020 r.

obejrzyjcie film słuchając uważnie muzyki...

jej kompozytorem był L.van Beethoven i do niej w XX wieku animatorzy stworzyli film. Prawda, że ciekawy?

Teraz spróbujcie stworzyć do tego filmu tak jak kiedyś Beethoven  swoją ilustrację muzyczną korzystając ze zgromadzonego instrumentarium.

Wyciszcie dźwięk i ...do dzieła kompozytorzy z 3 a:)

Poniżej fragment filmu "W pustyni i w puszczy"

Na początku XX w. aktorzy nie byli słyszalni... Nazywano to "niemym kinem" zobaczcie fragment takiego filmu :) 

Dzień dobry. Na ostatniej lekcji zaśpiewaliście piosenkę "Śpiewam i tańczę" i myślę, że mimo trudności spodobała się.

W tym tygodniu zapiszcie w zeszycie temat i pod nim hasło FESTIWAL. Spróbujcie odnaleźć z pomocą rodzica wytłumaczenie tego słowa i zapiszcie je w zeszycie. 

Już wiemy zatem czym jest festiwal to powiedzmy sobie teraz czym jest "muzyka filmowa"? To chyba nie trudne. Film oprócz gry aktorów posiada także tło w postaci ścieżki dźwiękowej którą jest...? oczywiście muzyka. Może być łagodna jeśli sceny w filmie są romantyczne i spokojne ale może być też groźna kiedy na ekranie pojawiają się niepokój i strach. 

Spróbujcie zgromadzić obok siebie różne przedmioty które posłużą jako nietypowe instrumenty do muzyki filmowej i wykonajcie zadanie kompozytorskie. Jak?

Odtwórzcie najpierw film z lewej strony na górze, gdzie akcję ilustruje muzyka profesjonalnego kompozytora a później zróbcie to jeszcze raz ale wyciszając dźwięk w komputerze po to aby stworzyć ze swojej orkiestry( szeleszcząca folia, garnki z kuchni, grzechotka z wózka młodszej siostry, kastaniety zrobione z dwóch widelców połączanych gumką do włosów itp, itd) własną kompozycję muzyki filmowej. Przećwiczcie to kilka razy a później wykonajcie przed rodzicem, który może to nagrać i przesłać do nauczyciela. Do dzieła :)

Po tym działaniu jeszcze Karta Pracy nr 27. Zróbcie ją dokładnie z wysłuchaniem fragmentów muzycznych:

1. fragment   2. fragment   3. fragment    4. fragment   

                                   POWODZENIA!