Muzyczne pożegnanie klasy VII

22- 26 czerwca 2020 r.

W tym roku okoliczności pozbawiają Was w uroczystości zakończenia nauki w szkole ale piosenka "Ostatni dzwonek" może chociaż częściowo zastąpić jej brak. Wszystkich z Was którzy będą mogli proszę o własne wykonanie z podkładem poniżej i ostatnie przesłanie do nauczyciela.

Będę bardzo wdzięczny :) 

Dla wszystkich którzy przy wesołych rytmach piosenki lubią się poruszać propozycja Majki Jeżowskiej :) 

Dzień dobry siódmoklasiści.

Kończycie już swoją edukację muzyczną w szkole podstawowej podczas której od najmłodszych lat poznawaliście piękno sztuki związanej z dźwiękami. Mieliście okazję poznać wiele piosenek , wysłuchać nieznane dotąd utwory muzyczne oraz nauczyliście się także grać wielu  melodii na fletach prostych. Kilka ostatnich miesięcy było dla Was dużym wyzwaniem edukacyjnym związanym z potrzebą edukacji na odległość. Na naszym przedmiocie mogę powiedzieć większość z Was spisała się "na medal ". Udało się zrealizować wszystkie lekcje przy pomocy naszej strony i Waszego dużego zaangażowania. Bardzo Wam za to dziękuję i na ostatnie dni roku szkolnego proponuję obejrzenie i zaśpiewanie piosenki oraz skorzystanie z e- podręcznikowej lekcji sprawdzającej Waszą muzyczna wiedzę abyście już bez stresu związanego z oceną mogli sami powiedzieć na ile muzyczny świat jest Wam znany. 

      Życzę Wam wspaniałego, bezpiecznego                   i zdrowego wypoczynku z najbliższymi

Mam także wielką nadzieje że wszyscy zasiądziecie już we wrześniu w swoich szkolnych ławkach już jako ósmoklasiści. 

                                                   nauczyciel muzyki

LEKCJA 10-11

TEMAT: WARSZTAT MUZYCZNY. PRAWIE NA MECIE ROKU SZKOLNEGO.

czas realizacji 08.06-19.06 2020 r.

Dzień dobry siódmoklasiści. Mam nadzieję że za Wami Wspaniały Dzień Dziecka i ostatnie spotkania w roku szkolnym także upłyną nam mile, także troszkę z pomocą muzycznych działań.

Przed nami tygodnie z przerwami od zdalnej nauki w okresie 11-12.06 i 16-18.06. Będziecie odpoczywać świętując z rodzicami i trzymając kciuki za ósmoklasistów.

Czas najbliższych tygodni wykorzystamy na realizację zadań warsztatu muzycznego ze str. 158-159 w podręczniku. Zajrzymy także do e-podręczników z ciekawym utrwaleniem Waszej wiedzy muzycznej.

Proszę o wpisanie w zeszytach tematu oraz osoby chętne o wykonanie krzyżówki z hasłem STYLE MUZYCZNE z wykorzystaniem w hasłach składowych treści z 9 kropek na str. 158.

Dla "praktyków" zdecydowanie zadania 1 i 2 gdzie możecie pokazać kunszt kompozytorski  lub wirtuozerię gry na flecie czy też dzwonkach. 

Po tych aktywnościach zapraszam na strony 160-161 gdzie znajdziecie wiadomości o życiu i twórczości bardzo niedawno zmarłego wielkiego polskiego kompozytora - Krzysztofa Pendereckiego. 

AKTYWNOŚCI NIE SĄ TYM RAZEM OBLIGATORYJNE DO PRZESŁANIA ( oczywiście zawsze z dużą uwagą zapoznam się z tym co zdecydują się przesłać ochotnicy )

ŻYCZĘ MIŁEJ PRACY:)

Lekcja 9

Temat: Czy smartfon może być kompozytorem? 

Termin realizacji lekcji : 01 VI - 05 VI 2020 r.

Każdy może spróbować pobawić się także na mniej wymagających narzędziach...

Z takich narzędzi korzystają także klasyczni kompozytorzy piszący nuty...

Witajcie w ostatnim miesiącu roku szkolnego 2020/21, który dla Was siódmoklasiści jest także ostatnim miesiącem w przedmiotem muzyka w szkole podstawowej.

1 czerwca to Dzień Dziecka i z tej okazji składam Wam serdeczne życzenia wielu uśmiechu na twarzy     i zadowolenia ze swojej szkolnej pracy.

Myślę, że nasze spotkania choć w małym stopniu umilały Wam trudny czas zdalnej nauki i były mała "odskocznią" np. od przedmiotów ścisłych.

Dziękuję wszystkim którzy przesłali w ostatnich dwóch tygodniach jedne ze swoich chyba już ostatnich prac w postaci pięknych projektów z muzyką Waszych dziadków, rodziców i rodzeństwa a także ostatnio projekty o rozwoju fonografii i sposobach utrwalania dźwięku. Niektórzy wykonali "prawdziwe perełki". Niestety wielu z Was od pewnego czasu nie wykazuje chęci do pracy w przesyłanych aktywnościach co jest dla mnie smutne szczególnie że niebawem otrzymacie oceny które podsumują muzyczne działanie w szkole podstawowej. Decydującym elementem w ocenie będzie regularna praca którą albo wykonywaliście w ciągu ostatnich miesięcy albo niestety nie.

W tym tygodniu w temacie który zapiszecie w zeszycie pada pytanie. Myślę, że wśród Was są osoby które być może już same doświadczyły takiej próby i odpowiedzą od razu: pewnie, sam tworzę muzę na aplikacji...to nic trudnego.

Dzisiaj technologia pozwala stać się twórcą także muzyki bez długich kursów przygotowawczych, nauki w szkołach muzycznych itp. Czasem wystarczy tylko poczucie rytmu i "to coś" co nazywamy twórczą weną.

Jedno z ostatnich zadań które możecie wykonać w klasie siódmej to taka kompozytorska próba z wykorzystaniem aplikacji do tworzenia muzyki w smartfonie, tablecie lub komputerze stacjonarnym. Jak to zrobić? Zazwyczaj szukacie odpowiedzi w Internecie wpisując pytanie w okienku wyszukiwarki np. ...jak skomponować muzykę w komórce? Jestem bardzo ciekaw kto podejmie wyzwanie i przedstawi swoje dzieło :)

Po lewej stronie Internetowe pomoce naukowe, które oczywiście świetnie znajdujecie sami i pewnie znajdziecie lepsze, prawda?

ŻYCZĘ WAM MIŁEGO KOMPONOWANIA 

KONIECZNIE ZAJRZYJCIE DO E - PODRĘCZNIKA

UWAGA ! AKTYWNOŚCI DO PRZESŁANIA NA OCENĘ W TYM TYGODNIU TO WYŁĄCZNIE VIDEO SWOJEJ KOMPOZYCJI STWORZONEJ W KOMPUTERZE LUB SMARTFONIE 

( pamiętajcie abyście byli widoczni na obrazie jak tworzycie swoją muzykę )  

WAŻNE ! Ze względu na okres początkujący wystawienie ocen końcoworocznych

ZADANIA POWINNY BYĆ W TYM TYGODNIU PRZESŁANE WYŁĄCZNIE W DNIU KIEDY MAMY MUZYKĘ W PLANIE DO GODZ. 16.00.

Nie wysyłamy już  zdjęć zeszytów z zadaniami sprzed kilku tygodni ! 

Lekcja 8

Temat: Od fonografu do mp3. ( 156-157).

Termin realizacji lekcji : 25 V - 29 V

Dzień dobry siódmoklasiści. Mam nadzieję że wszyscy oglądaliście w piątek 22 maja już o godz. 12.00 występy OSSA 2020 i podobały się Wam prezentacje .

Jeśli tak się nie stało bo np. zapomnieliście to zapraszam Was do GALERII ARTYSTÓW OSSA 2020 która będzie dostępna do końca tego roku szkolnego.

W tym tygodniu zapiszcie temat " Od fonografu do mp3" w zeszycie i przygotujcie podręcznik na stronie 156.

Przeczytajcie treści z podręcznika i obejrzyjcie później filmy.

Najpierw ten pod spodem a później kolejno te po lewej stronie.

Historia utrwalania i odtwarzania dźwięku jeszcze się nie skończyła i chociaż jest to już dzisiaj bardzo łatwe i ogólnie dostępne to zapewne można coś jeszcze udoskonalać. 

W tym tygodniu nie musimy przesyłać aktywności do nauczyciela ale serdecznie zachęcam tych z Was którzy chcą np. stworzyć własną ciekawą prezentację multimedialną o historii rozwoju nośników dźwiękowych ostatnich 50 lat, czyli płyt winylowych, taśm i kaset magnetofonowych, płyt CD i plików mp3  aby je wykonali ponieważ powoli zbliżamy się do wystawienia najpierw proponowanych a niebawem ostatecznych ocen na koniec roku szkolnego. Bardzo proszę nie przesyłać jednak odręcznie napisanych na kartce papieru lakonicznych zdań o tym co to jest np. magnetofon itp Interesują nas własne prezentacje Power Point lub pliki avi z umieszczonym nazwiskiem potwierdzjacym autora. Prosze także o nie przesyłanie "pożyczonych" z Internetu prac ze zmienionym nazwiskiem autora, bo to przede wszystkim niedozwolone i źle świadczące o nadawcy.  

 Sami zatem oceńcie stan swoich dotychczasowych aktywności w zdalnym nauczaniu i podejmijcie "dobre" decyzje.

    Powodzenia   

Lekcja 7

Temat: Muzyka moich dziadków, rodziców i rodzeństwa.   Termin realizacji lekcji : 18 V - 22 V

Tym razem zapiszemy w zeszycie temat i nie będziemy musieli korzystać z podręcznika.

Temat lekcji w tym tygodniu odnosi się do muzycznych preferencji. 

To określenie może dotyczyć Was, czyli nastolatków  ale także Waszych rodziców i dziadków.

Jeśli kliknęliście na powyższy link to zapoznaliście się tam z gustami obecnych nastolatków. Pewnie też nie wszyscy się z nimi zgadzacie mówiąc z oburzeniem co? to nie muza dla mnie , kto by tego słuchał?!

Pomyślcie teraz o reakcji Waszych kochanych dziadków, jak oni odbierają Waszą obecną ulubioną muzykę? Prawda, że mogą mogą mieć inne zdanie na jej temat?

Świat muzyki to kraina dźwięków bardzo różnych, ale łączy je najważniejsze - trzeba je chcieć zrozumieć , niekoniecznie kochając od pierwszego taktu.

W tym tygodniu proszę Was o wykonanie zadania - prezentu dla Was i Waszych Rodzin. Wykonajcie piękny plakat w formacie od A4 do nawet A1 ( fantazja w pełni dozwolona) na którym pojawią się ulubieni wykonawcy piosenek, kompozytorzy, autorzy tekstów i inni artyści związani z muzyką w podziale na tych których najbardziej kochają seniorzy czyli Wasi pradziadkowie i dziadkowie,  Wasi Kochani Rodzice oraz Młodsze Rodzeństwo i Wy sami. 

Ale uwaga! 

W centrum tego plakatu umieście serce z piosenką lub utworem instrumentalnym na dźwięk którego to dzieła zabiją mocniej wszystkie serca czyli Wasze i starszych. Może to nie być łatwe zadanie ale od czego Wasza dociekliwość i detektywistyczna żyłka? Niech będzie to ta jedna, jedyna piosenka lub melodia, która połączy pokolenia. Zapewne dacie radę!  

Oczywiście obraz tego dzieła możecie przesłać do 16.00 w piątek do oceny.

POWODZENIA