Klasy II b i II d

1. Temat do zrealizowania :  Gramy na dzwonkach.30 III - 03 IV 2020r. 

Drodzy uczniowie na tej lekcji zapoznajemy się z instrumentem o nazwie dzwonki który już znamy. Te instrumenty spotykacie na każdej lekcji muzyki leżące na końcu naszej klasy. Obejrzyjcie, proszę filmik ( kliknijcie na obrazek po lewej stronie) najlepiej kilka razy żeby dobrze poznać poprawne zasady wydobywania dźwięków. Zobaczcie jak poprawnie uderzamy pałeczką. Oczywiście spróbujemy tego już na lekcji, ale będziecie świetnie przygotowani. Spróbujcie także pograć sobie na wirtualnej klawiaturce  (KLAWIATURA) Jako zadanie spróbujcie znaleźć w Internecie najprostszą melodię pokazywaną jak zagrać na dzwonkach i nauczyć się jej grać na klawiaturze wirtualnej. Jak juz Wam się to uda możecie zrobic Waszym Rodzicom Mini - koncert domowy. Dołóżcie jeszce piosenke " Kocham Polskę"                           Powodzenia ! 

2. Temat do zrealizowania:  Poznajemy klarnet.     06.04-       17.04 2020 r. 

Obejrzyjcie filmik z internetu i spróbujcie przedstawić o czym on opowiadał swoim rodzicom, albo starszemu rodzeństwu w czasie trwającym dokładnie 1 minutę. Zobaczycie że to wcale nie takie łatwe. Weźcie do ręki zegarek z sekundnikiem albo telefon z uruchomionym zegarkiem, najpierw kilka razy poćwiczcie a potem już w odpowiedniej na to porze przedstawcie to swojej publiczności. Chodzi o to aby Wasza opowieść miała " ręce i nogi" tzn. żeby odbiorcy zrozumieli i zaciekawili się tym co obejrzeliście. Później poproście Rodziców aby spróbowali Was ocenić. Jeśli będą chcieli mogą nagrać Waszą prezentację i wysłać ją do mnie e-dziennikiem jako załącznik. POWODZENIA :)


UWAGA! W TYM TYGODNIU WYSYŁANIE SWOICH AKTYWNOŚCI NIE JEST OBOWIĄZKOWE DLA TYCH DZIECI KTÓRE OTRZYMAŁY DOTYCHCZAS JUŻ CO NAJMNIEJ 2 OCENY PODCZAS ZDALNEJ EDUKACJI ! 

oczywiście jeśli będziecie chcieli to zrobić mimo to serdecznie zapraszam:)

Zaśpiewajmy także wielkanocną piosenkę pt.              "Pisanki, pisanki  ". 

W zeszycie do muzyki narysujcie siebie w roli klarnecisty. Możecie na rysunku grać solo albo w orkiestrze ;)


 3. Temat do zrealizowania: Poznajemy pauzę ćwierćnutową. termin realizacji 20.04 - 24.04

Na poprzedniej lekcji poznaliście instrument, który swoje dźwięki tworzy przy pomocy powietrza. mam nadzieję że podobała się Wam prezentacja oraz piosenka którą chętnie zaśpiewaliście. W tym tygodniu zagramy na dzwonkach lub jeśli ich nie macie w domu to oczywiście na naszym wirtualnym pianinie melodię "Kurki trzy" ze str. 23 ( karta 21)  

Kolejnym etapem będzie karta pracy nr 22 na której znany nam chłopiec wyjaśnia działanie pauzy ćwierćnutowej, czyli przerwy w muzyce trwającej dokładnie tak długo jak znana nam świetnie jedna ćwierćnuta. Żeby dobrze to zapamietać spróbujcie najpierw połączyć liczby w zadaniu 1 a później pamiętając, że pauza to inaczej przerwa zakreślić ilustracje w zadaniu 2. Łatwe, prawda? 

Teraz pora otworzyć zeszyt do muzyki, zapisać w nim temat lekcji a pod spodem narysować ołówkiem dwie pięciolinie wypełnione pauzami ćwierćnutowymi ( wzór to pauza która Wam powtała na karcie 22) Zrobione? Super, to teraz zapoznajmy się z nową piosenką pt. "Ciasteczkowa poleczka"

Po wysłuchaniu próbujemy najpierw rytmicznie przeczytać tekst, możemy go sobie wydrukować albo przepisać do zeszytu i ozdobić fajnymi rysunkami nawiązującymi do treści. Później próbujemy kilka razy zaśpiewać z dziećmi aby ostatecznie spróbować swojej wersji tylko z podkładem.

Życzę Wam wielu wrażeń podczas realizacji wszytkich zadań .

Powodzenia !  

Lekcja 4

 Temat: Kwiecień plecień bo przeplata trochę zimy trochę lata - czyli dynamika w muzyce

tydzień na wykonanie lekcji: termin 27 IV - 30 IV 2020 r.


ZADANIE DLA "SUPER AKTYWNYCH"

               NAGRAJ SWOJE DYNAMICZNE DYRYGOWANIE         I WYŚLIJ DO NAUCZYCIELA

Dzień dobry dzieci. 

Na ostatniej lekcji poznaliście pauzę ćwierćnutową, piosenkę "Ciasteczkowa poleczka" a także zagraliście melodię "Trzy kurki" - wiele z Was przesłało swoje aktywności za które bardzo dziękuję i czekam na kolejne:)                            Potraficie już grać na dzwonkach chromatycznych. Znacie różne instrumenty. Potraficie słuchać muzyki. Wiecie, że muzyka potrafi zachwycać i być bardzo różnorodna.       Dzisiaj na lekcji dowiecie się, co oznacza dynamika w muzyce. Potrzebny będzie zeszyt i karta pracy nr 23.

Obejrzyjcie teraz filmiki klikając na obrazki po lewej stronie.

Obejrzane? Teraz możemy zapisać w zeszytach temat lekcji a pod nim wyjaśnić nowe słowa, czyli.

PIANO - oznacza ciche wykonanie muzyki   

FORTE - oznacza głośną muzykę w grze lub śpiewie. 

 W filmie i melodii pojawiły się też inne określenia o których więcej powiemy w starszych klasach.

Gotowe? Teraz karta pracy nr 23. Połączcie, proszę obrazki ze słowami które dzisiaj poznajemy. Łatwe? Chyba tak.

Na deser dzisiejszej lekcji napiszcie, proszę w zeszycie   Jakie znane Wam zwierzę porusza się piano, a jakie - forte? Jakie pojazdy wydają dźwięki piano, a jakie forte?

Jako aktywność do wykonania na ocenę możecie przesłać wypełnioną kartę pracy, zdjęcie z zeszytu albo zagraną na dzwonkach lub wirtualnym pianinie melodie "Trzy kurki", ale uwaga! raz zagrana forte i raz piano. 

Jako zadanie dla "Super aktywnego muzyka" możecie najpierw obejrzeć trzeci film z wykonaniem utworu "Bolero" M.Ravela gdzie muzyka robi się coraz głośniejsza, aż na samym końcu jest bardzo głośna. Zobaczcie jak dyrygent pokazuje to orkiestrze i spróbujcie Wy ZABAWIĆ SIĘ W DYRYGENTA. Wykorzystajcie ostatnią minutę utworu, dyrygujcie przed kamerą a później prześlijcie nagranie na "6". Pamiętajcie aby wyglądać najbardziej podobnie do dyrygenta, czyli galowo i dostojnie. Mam nadzieję na Wasze super wykonania tego zadania i czekam ze swoim "6-kowym kuferkiem" :)

powodzenia 

W tym tygodniu zadania przesyłamy do czwartku 30 IV godz.16.00       

 

Lekcja 5

Temat: Tempo w muzyce czyli szybko i wolno w grze i śpiewie.

tydzień na wykonanie lekcji: termin 04 V - 08 V 2020 r.


Wolno, szybciej coraz szybciej! Spróbujcie:)

A jak określicie tempo utworu poniżej?

Dzien dobry Drodzy Drugoklasiści. Na ostatniej lekcji dowiedzieliście się wielu ciekawych rzeczy dotyczących głśności w muzyce a w tym tygodniu powiemy sobie o tempie jej wykonywania.  

Dziękuję Wam za prace które z pomocą Waszych rodziców dotarły do mnie. Wszystkie zostały ocenione i zapisane w dzienniku. 

Uwaga ! w tym tygodniu swoje aktywności wysyłają obowiazkowo tylko te dzieci które mają w swoim dzienniku jakieś "0" co oznacza że powinny tę aktywność uzupełnić. Wszyscy uczniowie oczywiście wykonują ćwiczenia z lekcji 5 a także kartę pracy, ale nie musimy ich w tym tygodniu wysyłać do nauczyciela.  

Jak zwykle przygotujmy zeszyt i na początku zapiszmy temat lekcji. Już? Teraz posłuchamy trzech utworów muzycznych, których i tytuły tez zapiszemy w zeszycie:

1. Canon 

2. Walc

3. Taniec węgierski  

Po wysłuchaniu spróbujcie określić tempo wykonania każdego znich. Czy utwór był wolny, umiarkowany czy szybki? Łatwe? Napiszcie obok tytułów Wasze propozycje okreslające tempo czyli np. wolne, umiarkowane lub szybkie.

Spróbujcie pokazać ruchami ciała jak odczuwacie każdy z utworów. Możecie przygotować mały występ do pokazania domownikom :)

Teraz pora na Kartę Pracy nr 24. mamy tam tylko jedno zadanie ale wykonajcie je bardzo dokładnie kojarząc zwierzęta np. z utworami które dzisiaj poznaliśmy.

Na podsumowanie lekcji spróbujmy pobawić się w rytmiczne zabawy klikając na filmy po lewej stronie a także przypomnieć sobie nasze poznane piosenki śpiewając je w różnym tempie.

                                           Powodzenia 

Lekcja 6

Temat: Pan Kreseczka i Pan Kropeczka, czyli artykulacja w muzyce...

 ( 11-15.05.2020 r.)

Dzień dobry. Na ostatniej lekcji powiedzieliśmy sobie o tym, że w muzyce ważnym elementem jest tempo jej wykonywania. Tańczymy zazwyczaj w tempie umiarkowanym i szybkim a kołysankę zaśpiewamy wolno. 

W tym tygodniu zapiszmy w zeszycie temat jak wyżej i przygotujmy kartę pracy nr 25. Poznajemy Pana Kropeczkę (.) i Pana Kreseczkę (-). Ich imiona kojarzymy ze znakami, które w muzyce oznaczają sposób wykonania dźwięków. Co to znaczy?

Spróbujcie zaśpiewać początkowe dźwięki gamy do re mi fa sol " na jednym oddechu" i te same dźwięki ale "nabierając powietrza na każdy osobno" :)

Jaka była różnica? Za pierwszym razem nasza melodia była płynna i dźwięki łączyły się ze sobą. Taki sposób nazywamy LEGATO

Za drugim razem dźwięki były wyraźnie oddzielone i taki sposób nazywamy STACCATO

Łatwe? Myślę, że teraz bez problemu każde z Was pięknie napisze w swoim zeszycie te nowe muzyczne wyrazy z wytłumaczeniem (skorzystajcie z tego co napisałem wyżej) co oznaczają. Później Otwórzcie Kartę Pracy nr 25 i uważnie wykonajcie ćwiczenia. 

UWAGA ! ZADANIA DOMOWE !

Z tej lekcji obowiązkowo powinny przesłać swoje zadania ( czyli obraz zeszytu + karta pracy) TYLKO TE OSOBY KTÓRE NIE ZDOBYŁY W II OKRESIE DO TEJ PORY CZTERECH (4) OCEN z Edukacji Muzycznej. Pozostali oczywiście jak najbardziej mogą, ale nieobowiązkowo. Trzeba zatem zajrzeć do e-dziennika i policzyć swoje oceny z edukacji muzycznej, czyli mała muzyczna arytmetyka:)

DRODZY DRUGOKLASIŚCI 

ZAPRASZAM NA OSSA 2020 ! 


Create your website for free! This website was made with Webnode. Create your own for free today! Get started